[ FAQ`s ]

Najpopularniejsze pytania

Moc pieca musimy dobrać do wielkości sauny, jednak nie możemy zapomnieć o takich czynnikach jak: ocieplenie ścian oraz materiał z którego wykonane są ściany i sufit. Warto przed wybraniem konkretnego modelu skonsultować się ze sprzedawcą w celu doboru najoptymalniejszego modelu, który pozwoli w odpowiednim czasie uzyskać pożądaną temperaturę.

Betonowe i szklane ściany nagrzewają się wolniej, tak samo ściany wykonane z balii. Na wybór mocy ma również wpływ instalacja wentylacyjna, powinna być ona wykonana w sposób odpowiedni.

Nie, jeśli piec jest zainstalowany zgodnie z zaleceniami producenta.

Piece są skonstruowane w taki sposób, aby gwarantować pełne bezpieczeństwo użytkownikom, dlatego kluczowe jest ich poprawne podłączenie.

Nie, piec musi podłączać osobą posiadająca odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia.

Optymalna temperatura to taka, przy której użytkownik poci się podczas siedzenia w saunie. Odczuwanie ciepła jest subiektywne i bardzo ważne, aby samemu dobrać odpowiednią temperaturę do swoich preferencji. Na odczuwanie ciepła bardzo duży wpływ ma wilgotność powietrza, im jest ona wyższa, tym bardziej odczuwamy ciepło.

Jedne osoby będą czuć się odpowiednio w temperaturze 50-60°C przy niskiej wilgotności inni potrzebują nawet 90-100°C i polewania kamieni wodą, aby uzyskać pożądany efekt.

Odpowiednie kamienie to podstawa, nie możemy użyć pierwszych lepszych. Muszą one kumulować jak najwięcej ciepła i muszą charakteryzować się odpornością na bardzo duże wahania temperatury. Odpowiednia średnica kamieni to 4-20cm. Najbardziej popularnymi minerałami używanymi w piecach saunowych są: jadeit, kwarcyt i talkohlorit.

Wymiana kamieni powinna odbywać się co dwa lata, lub 600-700 godzin pracy pieca. Jeśli kamienie są pokruszone, będą oblepiać grzałkę co negatywnie wpłynie na jej efektywność.

Najodpowiedniejsze są kamienie wulkaniczne z Finladnii i Szwecji, albo specjalne kamienie ceramiczne. Zalecamy stosowanie kamieni proponowanych przez producentów poszczególnych pieców.

Tak, istnieją piece które można podłączyć do zwykłego gniazdka. Jednak jednofazowym prądem możemy zasilić tylko małe piece o mocy od 2,4kW do 3,6kW, takie jak Harvia Vega Compact. Sprawdzą się one tylko w bardzo małych saunach.
Dlatego tak ważne jest, aby planując domową lub przydomową saunę zadbać o odpowiednie przyłącze elektryczne.

Uzyskaj niesamowity projekt sauny!

 

Na każdym etapie  konsultujemy wszystkie szczegóły projektu!

Spędzaj czas inaczej niż wszyscy