W Polsce, jak również w wielu innych krajach, zyskuje popularność trend kąpieli w lodowatej wodzie, znany też z angielskiego jako „cold plunges” (w dosłownym tłumaczeniu: “zimne zanurzenie”). Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to nieco ekstremalne, to jednak praktyka ta ma wiele zalet zdrowotnych, a coraz więcej osób decyduje się na regularne korzystanie z tego rodzaju terapii.

Kąpiele w lodowatej wodzie

Cold plunges, czyli właśnie kąpiele w lodowatej wodzie, sięgają korzeniami do wielowiekowej tradycji saunowania, gdzie po intensywnej sesji w saunie następuje ochłodzenie organizmu poprzez szybką kąpiel w zimnej wodzie. Ta metoda znana jest od stuleci (a nawet i dłużej!) i ceniona za swoje korzystne działanie na zdrowie oraz samopoczucie.

Właściwości lodowatych kąpieli

Jedną z głównych korzyści płynących z takich kąpieli jest poprawa krążenia krwi. Gwałtowne obniżenie temperatury ciała powoduje skurczenie naczyń krwionośnych, co stymuluje krążenie krwi i pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Dodatkowo, taka terapia może również przynieść ulgę osobom z dolegliwościami bólowymi, np. związanych z zapaleniem stawów czy mięśni.

Kąpiele w lodowatej wodzie mogą również wspomagać proces regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym oraz przyspieszać proces gojenia się urazów.

b.Ogólnie rzecz biorąc, kąpiele w lodowatej wodzie są nie tylko skuteczną metodą na poprawę zdrowia fizycznego, ale również doskonałym sposobem na wzmocnienie odporności organizmu oraz poprawę ogólnego samopoczucia. W miarę rosnącej świadomości na temat korzyści płynących z tego typu terapii, można spodziewać się, że trend cold plunges, na przykład z wykorzystaniem balii do schładzania, będzie się rozwijał również w Polsce. 

Wspomnijmy tu, że balia lodowa, określana również mianem balii do kąpieli lodowej czy balii do morsowania, jest popularnym akcesorium wśród entuzjastów terapii zimnem. Tego typu balie, często wykonane z drewna lub stali nierdzewnej, są wypełniane lodowatą wodą, co pozwala na zanurzenie się w ekstremalnie niskich temperaturach. Kąpiele w balii lodowej praktykują zarówno sportowcy, jak i pozostałe aktywne osoby dbające o zdrowie – choćby ze względu na działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe takiej aktywności.

Balie z lodowatą wodą dostępne są w niektórych ośrodkach spa oraz klubach fitness. Rzeczone kadzie projektowane są do morsowania i zapewniają kontrolowaną temperaturę wody oraz bezpieczne warunki dla użytkowników. Poprzez nie korzystanie z dobroczynnych właściwości lodowatych kąpieli staje się łatwiejsze i bardziej dostępne dla szerokiego grona osób.

AleSauna