Dobór odpowiedniego pieca do sauny jest kluczowy dla komfortu i efektywności korzystania z tego typu relaksacyjnego i zdrowotnego pomieszczenia. Na rynku dostępne są różne rodzaje pieców, w tym elektryczne i opalane drewnem, różniące się zarówno gabarytami (co przekłada się także na ich moc), jak i dodatkowymi funkcjami. Wybór odpowiedniego pieca zależy od tego, jakimi kryteriami się kierujemy i jakiego efektu oczekujemy podczas korzystania z sauny.

Kubatura sauny a moc pieca

Zacznijmy od tego, że przy doborze pieca do sauny niezmiernie istotne jest to, by pasował on do jej kubatury. Większe urządzenia, rzecz jasna, sprawdzają się do przestronniejszych pomieszczeń. Z reguły też potrzebne są do nich większe piece, aby równomiernie ogrzały saunę. Szacuje się, że do obsługi 1 m3 wnętrza potrzeba 1 kW mocy grzałki.

Łatwość montażu i obsługi

Piece elektryczne do sauny są popularnym rozwiązaniem ze względu na prostotę obsługi oraz łatwość montażu. Co istotne, są bezpieczne i nie wymagają skomplikowanych instalacji. Choć niewątpliwie istotne jest, by zapewnić pomieszczeniu zasilanie elektryczne: jedno- bądź trójfazowe. Należy to uwzględnić jeszcze przy wznoszeniu budynku, ewentualnie w trakcie przebudowy sieci elektrycznej.  Piece te charakteryzują się różną mocą, co pozwala dostosować ogrzewanie do wielkości sauny.

Stosunkowo łatwym użytkowaniem cechują się również piece gazowe. Obecnie nie są wprawdzie tak popularne jak te elektryczne czy opalane drewnem, niemniej rynek się poszerza, więc i one powinny za jakiś czas zyskać uznanie u konsumentów, za czym przemawia między innymi niski koszt eksploatacji tych urządzeń.

Tradycyjny klimat 

Natomiast piece do sauny opalane drewnem nadają pomieszczeniu tradycyjny charakter i wywołują przyjemny aromat drewna. Ogrzewanie sauny drewnem jest więc atrakcyjne dla osób preferujących naturalne rozwiązania i doceniający urok . Wymaga to jednak większej uwagi. Piec taki musi być zasilany odpowiednimi rodzajami drewna, a temperatura jest regulowana przez ilość oraz częstotliwość podawania go do urządzenia.

Piecyki i piece

Podczas doboru pieca do sauny należy również wziąć pod uwagę jego gabaryty, co jest nieodzowne do tego, by efektywnie rozprowadzić ciepło, a saunowanie przyniosło jak najwięcej przyjemności i korzyści zdrowotnych. 

Dodatkowe funkcje

Dodatkowe funkcje pieca mogą również wpływać na wybór, choć zwykle nie są one decydujące. Niektóre urządzenia, przykładowo, mają wbudowane generatory pary. Niektóre mają zamontowany sterownik – inne z kolei sterowane są poprzez panel zewnętrzny. Rozmaite funkcje, takie jak programowalny timer czy sterowanie zdalne, sprawiają, że można czerpać z saunowania jak najwięcej frajdy.

AleSauna

Dzień dobry,

W dniach 12-16 czerwca przebywamy na szkoleniu.

Prosimy o kierowanie zapytań droga mailową pod adresem biuro@alesauna.pl
 
Zamówienia złożone w tym czasie zostaną zrealizowane 17.06.