Mimo że korzystanie z sauny ma wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia, istnieje również pewien pułap, jeśli chodzi o maksymalną temperaturę, której nie powinno już się przekraczać. Co istotne, ma on rozmaitą wartość dla sauny suchej i parowej. Jakich temperatur należy się już w nich wystrzegać?

Maksymalna temperatura w łaźni fińskiej (suchej)

Maksymalna temperatura w saunie fińskiej zazwyczaj nie powinna przekraczać 110°C (należy też pamiętać o tym, by jednocześnie utrzymać w saunie niski poziom wilgotności), ponieważ wyższe temperatury mogą być niebezpieczne dla zdrowia, gdyż wówczas organizm może tracić zbyt dużo płynów poprzez pot, co może prowadzić do odwodnienia. Przy czym zauważmy, że wysoka temperatura w łaźni suchej pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne, zwiększa przepływ krwi i wywołuje pocenie się, co jest często doceniane przez osoby pragnące relaksu i odprężenia.

Maksymalna temperatura w łaźni parowej

Natomiast w łaźni parowej maksymalna temperatura wynosi zazwyczaj około 55°C (jest odpowiednio niższa, bo panuje w niej wysoka wilgotność), ale również tutaj należy zachować ostrożność, aby uniknąć przegrzania się. Ważne jest, aby słuchać swojego ciała i reagować na wszelkie oznaki dyskomfortu, takie jak zawroty głowy, nudności czy uczucie osłabienia. Nadmieńmy tu jeszcze, że para w tego rodzaju łaźni ma korzystny wpływ na skórę i drogi oddechowe, pomagając w relaksie i oczyszczeniu organizmu.

Rekapitulując, jeśli jesteś nowym użytkownikiem sauny lub masz jakiekolwiek wątpliwości co do swojej tolerancji ciepła, zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem regularnych sesji saunowania. Dzięki temu możesz uniknąć ryzyka i cieszyć się wszystkimi korzyściami, jakie niesie ze sobą korzystanie z sauny, przy zachowaniu bezpieczeństwa i komfortu.

AleSauna