Zbudowanie funkcjonalnej i komfortowej sauny musi być dobrze zaplanowane. Wyboru pieca oraz rodzaju sterownika należy dokonać już na etapie projektu. Tradycyjne sauny fińskie są opalane drewnem, natomiast te bardziej współczesne zasilane są energią elektryczną. Wybór odpowiedniego pieca elektrycznego zależny jest od kubatury pomieszczenia oraz sieci elektrycznej, do której chcemy podłączyć urządzenie. Kolejnym ważnym aspektem jest wybór sterownika do pieca elektrycznego – na który warto się zdecydować? Jakie są zalety sterownika zintegrowanego, a jakie oddzielnego?
Piec ze sterownikiem zintegrowanym (wewnętrznym) czy oddzielnym (zewnętrznym)?
Piec do sauny może mieć wbudowany, zintegrowany z urządzeniem sterownik lub nie mieć go wcale. W drugim przypadku musimy dokupić oddzielny sterownik – nie musi on być tej samej marki, co piec (ważne jednak, by był dopasowany do mocy urządzania). Wszystkie rodzaje sterowników są wyposażone w funkcje:
- ustawienia temperatury i czasu seansu w saunie – sterownik wewnętrzny ma najczęściej pokrętła do regulacji parametrów, natomiast sterownik zewnętrzny jest wyposażony w elektroniczny wyświetlacz montowany zazwyczaj na zewnątrz pomieszczenia; zaletą zintegrowanego sterownika jest możliwość zmiany temperatury bez konieczności przerywania seansu,
- czujnik temperatury – w przypadku sterownika zintegrowanego jest mniej precyzyjny niż w sterownikach zewnętrznych (różnica pomiaru waha się w granicy 0,5 – 2 stopnie C),
- włącz i wyłącz piec,
- opóźnienie włączenia pieca – dzięki tej opcji, możemy już kilka godzin wcześniej zaplanować seans.
Elektroniczny wyświetlacz sterownika zewnętrznego jest wyposażony w funkcje włączania i wyłączania światła, może mieć też wyświetlać komunikat ostrzegawczy w przypadku awarii. Ponadto automatycznie wyłącza pracę pieca, jeżeli w saunie zostanie przekroczona temperatura krytyczna, czyli 115°C.
Jak dopasować moc pieca i sterownika do sauny?
Sterownik oddzielny jest zwykle droższy niż ten wbudowany w piec. Może jednak być łączony zarówno z urządzeniem o mocy do 9kW, jak i powyżej 9kW. Wybór odpowiedniej mocy pieca jest zależny od wielkości sauny, w której ma działać – przyjmuje się, że na 1 m sześcienny potrzeba 1 kW mocy. Ważny jest też rodzaj sieci elektrycznej. Wyróżnia się piece jednofazowe 230 V lub trójfazowe 400 V.
Piece z wbudowanym sterownikiem są zazwyczaj dobrym rozwiązaniem w mniejszych saunach. Sterowniki zależnie od modelu, są montowane w różnych miejscach obudowy urządzenia: na dole, z boku lub na górze. Ta z pozoru błaha informacja ma istotny wpływ na komfort użytkowania pieca. Najmniej wygodne są pokrętła dolne, ponieważ w saunie jest zwykle mało miejsca i słabe oświetlenie, by móc z nich swobodnie korzystać.
Sterowniki oddzielne są bardziej nowoczesne, komfortowe i wyposażone w więcej praktycznych opcji niż ich odpowiedniki wewnętrzne. Ciekawym rozwiązaniem jest także sterownik oddzielny, który jest jednak przystosowany do pracy wewnątrz sauny – dzięki temu pomysłowi nie trzeba już opuszczać pomieszczenia, aby wyregulować temperaturę panującą w saunie. Ostateczny wybór sterownika zależny jest jednak przede wszystkim od wielkości sauny oraz tego, jak intensywnie planujemy jej używać. Jeżeli chcemy często korzystać z dobrodziejstw saunowania, to warto zadbać o jak najwygodniejszy piec.