piec do sauny

Piec to kluczowy element każdej sauny. Prawidłowo dobrany zapewnia optymalną temperaturę, wilgotność i sprawia, że użytkownicy łatwo wchodzą w stan relaksu i skutecznie oczyszczają organizm z toksyn podczas każdego seansu. Wybór pieca zależy między innymi od indywidualnych potrzeb klienta oraz kubatury sauny.

Wybór pieca do sauny ze względu na kubaturę pomieszczenia

Piece do sauny to urządzenia o odmiennych właściwościach i parametrach. Piec o zbyt małej mocy nie będzie w stanie nagrzać do odpowiedniej temperatury sauny o dużej powierzchni. Piec o dużej mocy i sporych rozmiarach będzie z kolei niepotrzebnie zabierał przestrzeń w małej saunie. 

Na rynku spotkać można nowoczesne modele tradycyjnych pieców opalanych drewnem z przewodem kominowym oraz paleniskiem umieszczonym w saunie lub poza nią. Ze względu na obecność żywego ognia ich moc jest duża i niezależna od sieci elektrycznej. Dobrze sprawdzają się one w saunach o sporych rozmiarach i rustykalnym charakterze, w pobliżu których nie ma stałego dostępu do prądu.

Dużą popularnością cieszą się piece elektryczne do saun wyposażone w grzałkę i kamienie, po polaniu wodą których podnosi się wilgotność powietrza. Występują w rozmaitych rozmiarach, formach i w odmianach o różnej mocy. Dzięki temu można dobrać odpowiedni model zarówno dla niewielkiej sauny domowej, jak i publicznej, która jest w stanie pomieścić dziesiątki osób. Dodatkowo urządzenia te można wzbogacić o generator pary, specjalną pokrywę lub zbiornik na wodę umożliwiający przeprowadzanie seansów aromaterapii lub inhalacji solnych. Wytwarzaną przez nie temperaturą oraz zużyciem przez nie energii można sterować za pomocą specjalnych paneli umieszczanych w środku lub poza pomieszczeniem.

Jak dobrać moc pieca dla swojej sauny? 

Optymalną moc pieca należy określić już na etapie budowy sauny. Producenci starannie określają dla pomieszczenia o jakiej kubaturze przeznaczony jest każdy z oferowanych przez nich modeli. Dodatkowo, moc pieca elektrycznego do sauny, należy dobrać biorąc pod uwagę czynniki takie jak:

  • stopień izolacji w saunie,
  • rodzaj zasilania elektrycznego w budynku,
  • rodzaj sauny (sucha, mokra, parowa, parowo-ziołowa),
  • preferowane tempo nagrzewania się urządzenia,
  • rodzaj oraz ilość kamieni w koszu.

Do sauny suchej potrzebne jest wygenerowanie temperatury sięgającej nawet 110oC i wykorzystanie dużej mocy urządzenia. Łaźnia parowa będzie zużywać mniej kW do ogrzania powietrza, ale będzie wymagała podłączenia generatora pary. Wszystkie te czynniki należy uwzględnić przy ustalaniu właściwej mocy pieca w saunie.

Jak dobrać moc pieca do kubatury sauny?

Przyjmuje się, że do ogrzania 1 m3 pomieszczenia potrzeba 1 kW mocy pieca. Parametr ten należy zwiększyć w przypadku, kiedy sauna posiada powierzchnie przeszklone, wykonane z kamienia lub płytek. W takiej sytuacji za każdy metr kwadratowy powierzchni z tych materiałów dodajemy 1 kW do pożądanej mocy pieca. W przypadku saun o większej kubaturze przeliczniki wyglądają inaczej, dlatego warto dokładnie zapoznać się z zaleceniami producentów, pamiętając – jak to zostało wyżej opisane – o uwzględnieniu powierzchni szklanych, kamiennych itp.

Ze względu na to, że właściwe działanie sauny zależy od wielu czynników, przy wyborze pieca należy skonsultować się z kompetentnym sprzedawcą lub instalatorem, który wyjaśni wszelkie aspekty techniczne i udzieli fachowej porady.

Duża ilość dostępnych na rynku urządzeń sprawia, że wybór pieca do sauny o odpowiednich funkcjach oraz mocy może nie być łatwy. Warto zapoznać się z dostępnymi modelami, możliwościami i poradzić się specjalistów, którzy pomogą w wyborze odpowiedniego modelu.  

AleSauna