piec do sauny opalany drewnem

Sercem każdej sauny jest piec. To właśnie on ogrzewa powietrze. Na rynku dostępne są różne piece do sauny: elektryczne lub na drewno. Dziś przyjrzymy się temu, na co zwrócić uwagę przy zakupie pieca opalanego drewnem.

Piece do sauny na drewno – niepowtarzalny klimat

Piece na drewno wykorzystywano w saunach od samego początku. Ze względu na dźwięk trzaskającego podczas palenia się drewna tworzą zupełnie inną atmosferę we wnętrzu. Działanie takiego pieca opiera się na spalaniu drewna, które znajduje się w palenisku pod piecem. Jest ono zamknięte i w pełni bezpieczne. Wygląda podobnie do kominka – ma przeszklone drzwi, przez które możemy oglądać palące się drewno. Innym typem pieca na drewno jest model, którego palenisko montowane jest w pomieszczeniu przylegającym do sauny. Dzięki temu nie trzeba wnosić do niej drewna.

Piece do sauny na drewno rozgrzewają się o wiele szybciej niż elektryczne odpowiedniki. Dlatego też ich umieszczenie w saunie musi być przemyślane – piec powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od elementów palnych, które znajdują się w pomieszczeniu. W przypadku mniejszych saun, w których tej odległości nie da się zachować, należy zakupić dodatkowe osłony niepalne, które zapewnią bezpieczeństwo podczas korzystania z pieca.

O czym należy pamiętać przy wyborze pieca do sauny na drewno?

Sauna opalana drewnem ma przewagę nad tą, która jest ogrzewana piecem elektrycznym. Dlaczego? Piece na drewno mogą działać niezależnie od dostępu do energii elektrycznej. Musimy jednak pamiętać o tym, że budynek, w którym będzie znajdował się piec na drewno, musi posiadać oddzielny przewód dymowy. Jego zadaniem jest odprowadzanie spalin z pieca. Rura takiego komina musi być odpowiednio izolowana, by wysokie temperatury nie uszkodziły dachu.

Ważna jest także moc pieca. Dobiera się ją w zależności od kubatury pomieszczenia, o czym pisaliśmy w poprzednim wpisie.

Cechy dobrego pieca do sauny na drewno

Dobry piec do sauny jest trwały. Dlatego ważne, by był on dobrej jakości. Warto zakupić np. piece do sauny Harvia, które cechują się dużą wytrzymałością oraz szybkim nagrzewaniem. Wystarczy niecałe pół godziny, by osiągnąć temperaturę 80 stopni Celsjusza. Warto zwrócić także uwagę na pojemnik na kamienie. Musi być on odpowiedniej wielkości. Piec musi posiadać zabezpieczenia przed oparzeniem. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą najlepszych na rynku pieców do sauny.

AleSauna