Kiedy myślimy o saunach, często wyobrażamy sobie ciepło, relaks i oczyszczanie organizmu. Gdy jednak myślimy o zbudowaniu własnej łaźni suchej bądź parowej, wówczas dodatkowo zastanawiamy się nad rozmaitymi zagadnieniami technicznymi. Rozważamy między innymi to, jakie materiały i konstrukcje są wykorzystywane do budowy ścian sauny, a także w jaki sposób wpływają one na doznania płynące z saunowania.
W niniejszym artykule przyjrzymy się przekrojowi ścian w saunie, ich budowie oraz jakie znaczenie ma ich rodzaj i grubość dla efektywnego działania sauny.
Rodzaje drewna na ściany w saunie
Ściany w saunach zwykle wykonywane są z drewna. Wybór jego gatunku zależny jest o kilku czynników, takich jak tradycje regionalne, dostępność materiałów i zapatrywania projektantów.
Popularne gatunki drewna, sprawdzające się w tego rodzaju realizacjach, stanowią: sosna, osika, abachi, cedr, jodła i świerk. Najczęściej stosowanym drewnem jest świerk skandynawski, który nie ma tak dużo żywicy jak jego kuzyn z naszych okolic.
Z kolei najczęściej stosowanym profilem boazerii do saun są: STS, STP, Softline.
Drewno jest cenione za swoją naturalną estetykę i zdolność do utrzymywania ciepła. Ponadto tego rodzaju konstrukcje nadają saunie przytulny, nieco rustykalny wygląd.
Grubość ścian w saunie
Grubość ścian w saunie może mieć wpływ na jej zdolność do utrzymywania i przewodzenia ciepła. Grubsze ściany z reguły lepiej izolują saunę i pomagają w utrzymaniu wyższej temperatury wewnątrz. Jednakże, zbyt grube ściany mogą spowodować, że sauna będzie potrzebować więcej czasu na nagrzewanie się.
Typowe grubości ścian w saunie wahają się od 7 do 15 centymetrów., na co składa się: boazeria, paroizolacja w postaci folii aluminiowej na papierze, izolacja (najczęściej wełna skalna), konstrukcja, membrana paroprzepuszczalna. W przypadku saun zewnętrznych kolejną warstwą jest elewacja . Warto pamiętać, że izolacja jest kluczowa dla efektywnego działania sauny. Dobre ocieplenie ścian zapobiega utracie ciepła na zewnątrz, co pozwala utrzymać stałą temperaturę wewnątrz pomieszczenia.
Wpływ rodzaju ściany na funkcjonowanie sauny
Rodzaj ściany w saunie ma wpływ na kilka istotnych aspektów, chodzi tu między innymi o:
– Komfort cieplny: ściany z odpowiedniego gatunku drewna mają tendencję do absorbowania wilgoci i oddychają, co sprawia, że powietrze w saunie jest bardziej komfortowe.
– Estetykę: wybór materiałów na ściany wpływa na wygląd sauny. Drewniane ściany nadają saunie ciepły, naturalny wygląd, podczas gdy ceramika lub szkło mogą nadać bardziej nowoczesny charakter.
– Efektywność energetyczną: grubość i izolacja ścian mają kluczowe znaczenie dla efektywności energetycznej sauny. Lepsza izolacja oznacza niższe koszty ogrzewania i krótszy czas nagrzewania pomieszczenia.
Zatem bez względu na to, czy preferujesz tradycyjny, drewniany wystrój sauny, czy też bardziej nowoczesne rozwiązania, ważne jest, aby zrozumieć, jakie materiały i konstrukcje będą najlepiej spełniać Twoje potrzeby i oczekiwania podczas sesji saunowania.