budowa sauny - koszt

Na budowę własnej sauny w domu lub w ogrodzie decyduje się coraz więcej Polaków. Spędzanie w niej czasu to nie tylko sposób na relaks, ale również określone korzyści zdrowotne. Odpowiednio prowadzone sesje w saunie przekładają się na rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz lepszą pracę układu sercowo-naczyniowego. Oczywiście jest to pewien wydatek. Jak oszacować cenę sauny?

Ile kosztuje sauna w przeliczeniu na m2?

Koszt budowy sauny może być bardzo różny i zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb klienta, a także wielkości inwestycji. Szacuje się, że budowa dobrej jakości sauny ogrodowej konstrukcji szkieletowej zaczyna się od kwoty 5500 złotych za m2, a w przypadku saun wewnętrznych wynosi ona 7000 złotych za m2. To kwota bazowa i wzrasta ona wraz z rosnącymi wymaganiami klientów w zakresie wykorzystanego materiału, udogodnień czy też dodatkowych funkcji.

Kluczowe aspekty przy wyliczeniach

Jest kilka podstawowych elementów konstrukcji sauny, które następnie wpływają na ostateczną cenę. Jednym z nich jest wykończenie sauny od wewnątrz, czyli boazeria. Powinna być wysokiej jakości, ponieważ w trakcie użytkowania będzie narażona na wilgoć i w przypadku niedostatecznie dobrego materiału, może dochodzić do wychodzenia żywicy. Wówczas sauna zatraci swoją estetykę i funkcjonalność. Szacuje się, że dobrej jakości cedr kanadyjski to koszt od 1000 złotych za m2. Budżetową opcją pozostaje około pięć razy tańszy świerk skandynawski.

Kolejną częścią składową ceny jest wykończenie zewnętrzne, czyli elewacja. Od lat najchętniej wybieranym rozwiązaniem jest świerk. Standardem jest izolacja z wełny skalnej o grubości 10 cm. Zastosowanie bardziej wydajnego materiału podbija cenę sauny. Kolejnym dużym i kluczowym wydatkiem jest piec. Tu zdecydowanie lepiej postawić na droższe rozwiązania z funkcją mieszania powietrza, których ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Budżetowe piece do sauny za 1,5 tysiąca mogą nie być wystarczające, a z drugiej strony obniżają koszt projektu. Na saunie można zamontować dodatkowo panele solarne, jednak to zwiększa ostateczną cenę o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Koszt budowy sauny – z jakim wydatkiem trzeba się liczyć?

Przed podjęciem decyzji o budowie sauny w ogrodzie, należy dobrze to przekalkulować. Tak naprawdę inwestycja tego typu to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych lub więcej. Musisz być na to przygotowany. Jeżeli postawisz na tańsze sauny z beczek lub ich alternatywy, to już po roku eksploatacji mogą pojawić się kosztowne problemy. Właśnie dlatego na zakupie sauny nie można oszczędzać. koszt budowy trwałem i dobrej sauny zaczyna się od 5500 zł i więcej za m2. Górnej granicy nie ma, ponieważ specjalne życzenia klientów, w tym dodatkowe panele LED, przeszklone ściany i inne, znacznie podbijają cenę sauny. Każdorazowo warto skontaktować się ze specjalistą, który pomoże oszacować koszt projektu.

AleSauna