Wybór sauny ogrodowej to bardzo odpowiedzialne zadanie. W procesie zakupowym pod uwagę należy wziąć minimum kilkanaście czynników, a jednym z kluczowych jest odpowiednia izolacja ścian sauny. Wpływa ona na żywotność produktu, a także jego odporność na warunki atmosferyczne Warto omijać najtańsze sauny. Choć początkowo będą kosztowały mniej, to jednak ich żywotność może być nawet kilkukrotnie krótsza.
Technologia szkieletowa – wybór profesjonalistów
Doskonałym wyborem jest technologia szkieletowa, która wykorzystywana jest przy budowie i izolacji saun ogrodowych. Dzięki niej można przygotować ściany sauny (o dowolnej grubości) o grubości nawet 20 centymetrów, gdzie 10-15 centymetrów to sama izolacja. Zauważyć można znaczne różnice przewodzenia cieplnego dla materiałów drzewnych i drewnopochodnych a wełny mineralnej. Średni współczynnik przewodzenia cieplnego dla drewna to 0,25 W/m*K, a dla wełny współczynnik przewodzenia to 0,04 W/m*K.
Dodatkowe zastosowanie specjalnych „folii” wiatroizolacyjnych i paroizolacyjnych gwarantuje szczelność sauny od zewnątrz oraz wewnątrz. Folie paroizolacyjne (inaczej zwane opóźniacze pary), dzięki powłoce aluminiowej skutecznie odbijają promieniowanie cieplne, które chroni naszą saunę przed utratą ciepła. Dzięki temu korzystanie z sauny jest bardziej komfortowe, a samo ciepło tak szybko z niej nie ucieka. Ważnym aspektem jest także fakt, że lepsza izolacja ścian sauny wpływa korzystnie także na całą konstrukcję. Dzięki niej minimalizuje się ryzyko wypaczania się desek wykorzystanych przy budowie sauny, a także zapewnia się większą szczelność konstrukcji.
Sauny o konstrukcji szkieletowej odznaczają się nie tylko bardzo dobrą szczelnością, czy długowiecznością. Dzięki zastosowaniu konstrukcji szkieletowej w saunie eliminujemy wady drewna, które w tzw. „beczkach” w miarę dłuższego użytkowania zwiększają się. Głównymi wadami takich konstrukcji poprzez narażenie na warunki atmosferyczne jest wypaczanie się drewna. Wypaczane drewna głównie można określić jako wielkość skurczu drewna i wielkość pęcznienia drewna i jest to uzależnione od wilgotności powietrza i zmiennych warunków atmosferycznych. W przypadku saun beczek poprzez skurcz lub pęcznienie drewna w większości przypadków pojawiają się nieszczelności (luzy połączeń, skręcanie), a co za tym idzie dość często zaczyna pojawiać się problem z odpowiednim nagrzaniem pomieszczenia sauny.
Dodatkowo w saunach beczkach można zaobserwować często spotykane wady drewna takie jak:
- sinienie drewna – gdzie poprzez zbyt duże zawilgocenie rozwijają się grzyby
- uszkodzenia ścian desek – stwarzają sprzyjające warunki dla rozwoju grzybów rozkładających drewno np. zgnilizna
- skurcz włókien drewna świerkowego lub sosnowego – można przedstawić w %:
- skurcz drewna świerkowego i sosnowego można wyliczyć ze wzoru i mieście się w przedziale 11-12% w zależności od wilgotności oraz warunków atmosferycznych
- sosna w poprzek 0,16
- sosna wzdłuż 0,3
Co wybrać do izolacji?
Dobrym materiałem do izolacji sauny domowej lub ogrodowej jest wełna mineralna. Zapewnia wysokie parametry w zakresie izolacji termicznej i jednocześnie jest odporna na działanie wysokich temperatur, a także wilgoci. Z tych względów niepraktycznym rozwiązaniem stają się płyty styropianowe – ich właściwości izolacyjne z czasem słabną, a sam materiał podlega szybszej eksploatacji. Warstwa izolacyjna powinna wynosić – 10 centymetrów, jednak wszystko zależy od typu danej sauny.
Co jeśli izolacja nie będzie wystarczająca?
Na rynku z powodzeniem można znaleźć wiele modeli stosunkowo tanich saun. Choć kuszą swoją niską ceną, to jednak warto zwrócić uwagę na ich wykończenie. Najczęściej są to produkty, które mają cienkie ściany (kilkucentymetrowe) i są pozbawione jakiejkolwiek dodatkowej warstwy izolacji termicznej. Takie produkty tracą swoje właściwości już po dwóch latach użytkowania, gdzie klienci zauważają spadek szczelności saun, a nawet wypaczanie wyglądu ich desek. Odpowiednia izolacja i stabilna konstrukcja sprawią, że sauna ogrodowa lub domowa z powodzeniem będzie mogła być wykorzystywana z zadowoleniem przez wiele lat.