sauna infrared wentylacja

Jedną z ciekawych alternatyw dla klasycznych saun są modele infrared. Ich specyfika działania różni się znacznie od tego, jak wygląda to w przypadku standardowych saun suchych i mokrych.

Czym jest sauna infrared?

Sauna infrared to innowacyjna konstrukcja. W jej ramach energia cieplna wytwarzana jest bezpośrednio przez promienie podczerwone. Na co dzień podczerwień wykorzystywana jest na szeroką skalę w medycynie i rehabilitacji, ponieważ wspiera leczenie stanów zapalnych czy też bólu pourazowego.

Co ciekawe, w przypadku tego saun infrared nie wzrasta temperatura powietrza. Ta pozostaje praktycznie bez zmian, a podgrzaniu ulega ludzkie ciało. Najnowsze badania wskazują na to, że promienie podczerwone mogą wnikać pod skórę człowieka nawet na głębokość 3-4 centymetrów. Dzięki temu oddziałują nie tylko na skórę, ale również na narządy wewnętrzne.

Jak zbudowana jest sauna infrared?

W zakresie konstrukcji budowa tego typu sauny nie jest skomplikowana. Zazwyczaj jej wnętrze wyłożone jest estetycznym i odpornym na działanie wysokich temperatur drewnem. Zastosowanie tego materiału wpływa na lepszą izolację kabiny, a także estetykę i wygodę użytkowania konstrukcji. Dodatkowym atutem sauny infrared jest to, że bezpiecznie mogą korzystać z niej nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. Oczywiście wszystkie sauny powinny być użytkowane tylko przez osoby, które nie mają ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych.

Zasady wentylacji w saunie infrared

Przede wszystkim już samo pomieszczenie, w którym umieszczona jest sauna infrared, powinno posiadać własną wentylację. Może ona być zarówno grawitacyjna, jak i mechaniczna.

Co do samej sauny, należy zadbać o swobodny przepływ powietrza wewnątrz zabudowy. W tym celu rekomenduje się umieścić kratkę naprzeciw drzwi. Same drzwi powinny zapewnić przepływ powietrza. Alternatywą może być pozostawianie ich uchylonych. W ten sposób sama sauna będzie wentylowana, a resztą zajmie się wentylacja pomieszczenia.

Jednocześnie powinno się zadbać o to, aby ściany sauny nie przylegały bezpośrednio do ścian wewnętrznych budynku. W ten sposób zaburzony zostanie ruch powietrza i niemożliwa będzie odpowiednia wentylacja. Dobrym wyborem jest także kratka montowana bezpośrednio w suficie sauny. Wszystko dlatego, że to tam kumuluje się ciepłe i wilgotne powietrze. Umieszczenie kratki sprawi, że swobodnie będzie ono opuszczać saunę, a seanse będą bezpieczniejsze i bardziej komfortowe. Zastosowanie dobrej wentylacji wpływa nie tylko na wzrost bezpieczeństwa, ale także bezpośrednio przekłada się żywotność konstrukcji.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie przygotowania wentylacji w saunie infrared, warto skontaktować się ze specjalistą. Od jakości i wydajności systemu zależy bezpieczeństwo i wygoda użytkowania sauny infrared.

AleSauna