sauna finska

Wygoda i bezpieczeństwo użytkowników sauny w dużej mierze zależą od jej wentylacji. Wpływa one nie tylko na żywotność całej konstrukcji, ale także wydajność w trakcie pracy. Przekłada się na właściwe działanie pieca i poprawia komfort osób, które korzystają z sauny. W związku z tym należy dołożyć wszelkich starań, aby sauna była stworzona zgodnie z przepisami i zaprojektowana w ten sposób, aby zagwarantować jej wydajność i odprowadzanie szkodliwych gazów z wnętrza. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę?

Jak zaprojektować wentylację grawitacyjną w saunie?

Jednym z wyborów jest wentylacja grawitacyjna. Jej zadaniem jest wymiana powietrza wewnątrz komory sauny. Kluczowym aspektem w tym modelu jest umieszczenie wlotu powietrza minimum 25 centymetrów niżej niż wylot powietrza. Dzięki temu będzie dochodziło do prawidłowej wymiany powietrza, gdy siłą napędową grawitacyjnej wentylacji jest energia cieplna generowana wewnątrz sauny. Wlot montuje się pod piecem, a wylot naprzeciwko pod sufitem. Ponadto taka konstrukcja przekłada się na mniejsze straty ciepła i zróżnicowaną temperaturę we wnętrzu (najniższa przy podłodze). Odpowiednio zaprojektowana wentylacja grawitacyjna sprawi, że nie trzeba będzie instalować dodatkowych wentylatorów.

Jak zaprojektować wentylację mechaniczną w saunie?

Alternatywą może być wentylacja mechaniczna. W jej budowie koniecznie uwzględnij elektryczny wentylator wyciągowy. Przy tego typu wentylacji rekomenduje się zlokalizowanie wlotu powietrza w suficie lub nad piecem. Wylot powinien znajdować się przy podłodze po przeciwnej stronie wlotu. Drugi wylot robi się tuż przy suficie, jednak w trakcie korzystania z sauny się go zamyka. Po skończonym seansie się go otwiera, aby z pomocą grawitacji doszło do wymiany powietrza. Przy wentylacji mechanicznej podobna temperatura utrzymywana jest w każdej części sauny.

Dlaczego wentylacja jest tak ważna?

Wentylacja w saunie jest ważna przynajmniej z kilku powodów. Przede wszystkim prawidłowo działający system poprawa jakość powietrza w saunie i zwiększa bezpieczeństwo jej użytkowników. Przekłada się to również na wzrost trwałości materiałów i żywotności sauny. Jeżeli masz jakieś wątpliwości w tym zakresie, to koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Nasza firma dostarcza najwyższej jakości sauny i dba o to, aby wentylacja działała bez zarzutu. Docelowo rekomenduje się wybór wentylacji grawitacyjnej.

AleSauna